מזרח אפריקה

מה חשוב לדעת על תרבות מזרח אפריקה?

לכל מדינה בעולם יש מנהגים ומסורות המהווים חלק אינטגרלי מהתרבות שלה, כך גם במדינות מזרח אפריקה, הנה כמה עובדות מעניינות שישפכו אור על המסע המרתק שלכם למזרח אפריקה כמעט בכל יעד אליו תגיעו במזרח אפריקה: קניה, טנזניה, אוגנדה, זנזיבר, רואנדה תוכלו לחוות את התרבות המעניינת והמיוחדת. על מנת שתגיעו מוכנים אל אפריקה, אציג עבורכם מספר מושגים חשובים ומעניינים אתם תפגשו  כשתגיעו לשם…..

מהי תרבות המיקוח במזרח אפריקה?

חלק בלתי נפרד מהתרבות של הסוחרים האפריקנים בשווקים הוא התמקחות על הסחורה אותה הם מציעים לתיירים המגיעים לביקור. אפשר לומר שמדובר ב”טקס מיקוח” של ממש כיוון שפעולה זו היא חלק מהריגוש של המוכרים באפריקה, לדבריהם הם נהנים מהמשא ומתן בכל פעם מחדש מדובר בתקשורת נוסח אפריקה. אז לא משנה איפה קונים ומה קונים  מרוכלים בשוק בחנויות פשוט מתמקחים! וזה הולך ככה….כשאתם שואלים מה המחיר ומקבלים תשובה על מחיר הפריט, מיד תורידו את המחיר לחצי מהסכום הנדרש. כמובן שהמוכר יסרב… ביכולתכם להעלות במחיר עוד קצת, אם המוכר יסכים, תשלמו ואם יסרב, תמשיכו לעלות עוד קצת…כך יתנהל המשא ומתן עד שתגיעו לעמק השווה. בסופו של דבר המחיר ייקבע על ידי אחד מכם – המוכר או הקונה. מה שבטוח, שאם אתם ישראלים טיפוסיים תצאו מהחנות או מהשוק עם חיוך של “ניצחון” שהצלחתם להוריד במחיר….. אך למרות הכול, תבורכו על ידי המוכר ותתבקשו להמליץ על החנות לחבריכם.

מדוע באפריקה לא מדברים על פוליטיקה?

אפריקאים פוחדים מהממשל? או מהלשנות של אלו המאזינים לכם…? כל התשובות נכונות! תושבי מזרח אפריקה נמנעים מלהיכנס לדיונים פוליטיים בינם לבין עצמם ובמיוחד עם זרים. הם חוששים מהלשנה של אלה המאזינים להם. הנשיא נחשב לחשוב וקדוש בעיני האפריקאים או כך זה לפחות למראית עין, כך שלא מדברים בפומבי נגד המשטר. במפגשים ושיחות אישיות שערכתי עם המקומיים הופתעתי לגלות כי קיימים חילוקי דעות באשר להחלטות הנשיא בנושאים שונים. חלק מהתושבים אפילו מפקפק באמינותם של הדברים, אך בינם לבין עצמם לא יעזו לומר ואף לא מילה רעה על השלטון…..

מי צריך סכו”ם באפריקה?

בתרבויות קדומות בעולם בכלל ובמדינות מזרח אפריקה בפרט מקובל לאכול את המאכלים המקומיים באצבעות הידיים. אכילה משותפת המתבצעת בחברותא כאשר במרכז ישנה קערה משותפת אשר כל אחד מהסועדים מתכבד במזון באצבעותיו. במדינות אפריקה כמו קניה וטנזניה מקובל מאוד לאכול עם הידיים, בעיקר עם יד ימין, גם במסעדות המקומיות. כך שאל תתפלאו אם תראו אנשים זונחים את הסכו”ם ותופסים בידם שלל מאכלים מקומיים. כמו UGALI (מאכל מקמח תירס). ו SUKUMAWIKI ( סוג של עלי תרד מבושלים) ולפעמים אף ניתחי בשר צלוי הנקרא בסווהילית : NYAMA CHOMA . אז כמו שאומרים: ברומא התנהג כרומאי……רק אל תשכחו לשטוף ידיים לפני ואחרי… ;).

HAKUNA MATATA מה משמעות הביטוי אין בעיה, הכול אפשרי?

HAKUNA MATATA ביטוי בשפה המקובל בעיקר בקניה וטנזניה, כפי שהכרתי את המקומיים במדינות אלה במהלך שנות חיי בהם גרתי שם, וכדוברת השפה המקומית סווהילית, הבנתי כמה נכון ומתאים הביטוי לאורח החיים האפריקאי הרגוע 😊. ברוכים הבאים למדינות שבהן הכול אפשרי. תושבי מזרח אפריקה הם מסבירי פנים במיוחד הטנזנים והזנזיברים. הם מארחים טובים, בעלי תודעת שירות גבוהה ונותנים הרגשה שהכול אפשרי. כי מבחינתם כל דבר שתבקשו , הם יעשו מאמץ להשיג עבורכם. לעולם לא תשמעו את המילה “לא”. הרוגע, השלווה וחוסר הלחץ הם אלה המאפשרים את קיומו של הביטוי  HAKUNA MATATA הלכה למעשה.

מה זה אומר בקצב ה- ?POLE POLE

המשמעות של “POLE POLE” היא “לאט לאט”. תיירים המגיעים מתרבות אחרת צריכים לדעת שבאפריקה הקצב הוא מאוד רגוע ואיטי, הכל לוקח יותר זמן, במיוחד בהשוואה לישראל. לכן, כדאי להיערך מראש לנחת הרוח של האפריקנים, ליהנות מהרגע ולהיות רגועים, סמוכים ובטוחים שכל מה שביקשתם יגיע אליכם, פשוט בקצב אחר. אין צורך למהר לשום מקום… הדברים יקרו בקצב אפריקה. לאלה המגיעים מתרבות מערבית ייראה הדבר כתמוה ואף מעצבן, אך מניסיוני, באפריקה רוב המטיילים מסתגלים במהירות לקצב ה POLE POLE והעניין אף קוסם להם…מי יודע…אולי ניקח איתנו משהו מתרבות נינוחה זו ונאמץ את הביטוי במדינתנו בישראל?!

AFRICAN TIME   מהו זמן אפריקה?

ביטוי מוכר למאחרים החיים במדינות מזרח אפריקה. השעה שבה הייתם אמורים להגיע למקום כלשהו הי המלצה בלבד. 😊 ברוב המקרים, איחור של שעה או שעתיים נחשב סביר…ואם כבר דיברנו על קצב ה-pole pole… כדאי גם לקחת בחשבון שזמן או שעון באפריקה הוא בגדר המלצה בלבד. אם תשאלו מקומי מדוע אף אחד פה לא מגיע בזמן?  הוא יספר לכם שיש דבר כזה שנקרא African Time ו- Mzungu Time MZUNGU פירושו “אדם לבן” בסווהילית. הזמן של האדם הלבן שונה מהזמן של האפריקאי. עד כדי כך משמעותי הדבר, שהם יכולים לקבוע איתך בשעה 10:00 ולהגיע ב 12:00. אבל, יש למטבע שני צדדים – גם לכם מותר לאחר!  כאשר למדתי להכיר את ניהול הזמן בקניה התאקלמתי בקלות והפכתי ל AFRICAN MZUNGU .למי שמגיע עם תפיסה מערבית מושרשת, העובדה הזו יכולה להיראות תמוהה בהתחלה, אבל מתרגלים. קחו בחשבון שלמארחים שלכם רוב הזמן פשוט לא ברור מדוע אנשים בחופשה נמצאים בלחץ…

בילוי לילי – האם יש דבר כזה באפריקה?

יש! אך לא בכל מדינה במזרח אפריקה צורת הבילוי זהה. יש המבלים במועדוני ריקודים או במסעדות, יש המעדיפים מפגש עם חברים על כוס בירה או שניים, או אלה המבשלים ארוחות בבתיהם ומזמינים את החברה…..מה אתם הייתם מעדיפים ??? בתי העסק במזרח אפריקה נסגרים ברוב האזורים בסביבות -18בערב, כשמתחיל להחשיך. לאחר שעה זו לא מקובל להסתובב ברחובות. בערב כל הבילויים והאירועים מתקיימים במקומות סגורים, במועדונים אליהם מגיעים במונית, בבתי מלון או בבתי המקומיים. הדבר נכון ותקף גם בערים הגדולות במדינות השונות במזרח אפריקה: ניירובי, ארושה או קמפלה….לא מקובל להסתובב ברחוב אחרי 18:00 או 19:00 בערב. אין  כאן עניין של חשש לביטחונכם האישי בלילה, מדובר בעניין תרבותי לחלוטין. לכן, רוב הסיכויים שאם תצאו לטיול לילי לא תפגשו אנשים ברחובות. איפה כן תפגשו אנשים? בשכונות הפנימיות, יש בחלק מהמקרים דוכני פירות שפתוחים גם בשעות הלילה ומוכרים למקומיים דברי מאכל ולעיתים גם סיגריות. אז אם אתם חפצים במוצר מסוים, בקשו מאחד המקומיים ללוות אותכם אל הדוכן המבוקש ותזכרו ש… HAKUNA MATATA זה לא רק ביטוי כי הכול אפשרי באפריקה!!!!.

לטייל עם רייצ’ל במזרח אפריקה

מטיילים הבאים לחופשה קצרה מומלץ לארגן את החופשה מראש עם רייצ’ל  מומחית, מארגנת וסוכנת נסיעות לטיולים במזרח אפריקה כדי שהטיול יהיה מתוזמן, האוכל, המדריך, הביקור בשמורות ובתי המלון יהיו לפי סטנדרט ולח זמנים של  מטיילים מערביים. שמי רחל לוי אני סוכנת נסיעות, חייתי שנים באפריקה אני דוברת את השפה הסווהילית מכירה כל פינה במקום אשמח לתת לכם מידע ולארגן לכם טיול חוויתי שלעולם לא תשכחו.