טיולי ספארי באפריקה

מרחבי סוואנה רחבי ידיים, נוף פראי עוצר נשימה, יערות גשם ירוקים, חיות בר, זני קופים וציפורים אקזוטיות, שבטים מקומיים השומרים על אורח חיים מסורתי, כל אלו ועוד מחכים לכם באחת משמורות הספארי היפות של מדינות מזרח אפריקה: קניה, טנזניה, אוגנדה ורואנדה. בשונה מטיולים להרבה יעדים אחרים, טיולי ספארי כדאי לתכנן מראש על מנת להבטיח את כניסתכם לשמורות, שכן הממשל מגביל את כמות המבקרים המותרת במקום. אז אם תמיד חלמתם לצאת לטיול ביבשת אפריקה המרתקת ולא ידעתכם מאיפה להתחיל, שימו כובע והצטרפו אליי להצצה קטנה ממה שמחכה לכם בטיול ספארי לאפריקה.

ספארי בקניה

קניה היא מהמדינות המתויירות והפופולריות ביותר במזרח אפריקה, ולמרות מספר התיירים הגבוה שפוקד אותה מדי שנה, היא מצליחה לשמור על האותנטיות והייחודיות השמורות רק לה. בטיול ספארי לקניה תוכלו לצפות מקרוב ב- 5 חיות הבר הגדולות בעולם: פילים, אריות, נמרים, קרנפים ובופאלו מסתובבים באופן חופשי בשטח המחיה הטבעי שלהם, לבקר בכפרים מסורתיים ולצפות בציפורים נדירות. נשמע מעניין? בואו נצא לדרך!

ספארי בקניה

שמורת מסאי מארה Masai Mara National Park

שמורה מרתקת זו המשתרעת על שטח של כ-1,500 קמ"ר, נמצאת בדרום מערב קניה לאורך גבול טנזניה. הגעה לכאן היא הזדמנות נפלאה לצפות בטבע במלוא הדרו, טבע פראי ובתולי, סוואנות רחבות ידיים, מגוון בעלי חיים, יונקים, ציפורים ססגוניות והזדמנות להציץ לאורחות חייהם של שבט המסאי. לא בכדי, זהו טיול הספארי המוכר ביותר, שתמיד מומלץ לאוהבי טבע, אבל ייחודיותו בחודשים יולי-אוקטובר, תקופה הידועה כעונת הנדידה, אז החוויה מסעירה ומרגשת במיוחד. אלפי עדרי זברות, אנטילופות אריות ונמרים נודדים בהמוניהם משמורות הטבע בטנזניה אל שמורת המסאי מארה שבקניה, חוצים בסערה את נהר המארה במטרה למצוא מזון, מקורות וצל לאחר שכילו את משאביהם במדינה הסמוכה.

שמורת נקורו  –  Lake Nakuru National Park

פארק נקורו ממוקם על השבר הסורי אפריקני, סמוך לשפת אגם נקורו, ששטחו משתרע לאורך של כ-188 קמ"ר. שמורה זו מתאפיינת בנוף מרהיב ועוצר נשימה, מומלצת במיוחד לחובבי עופות גדולים, כמו שקנאים, קורמורנים ולהקות פלמינגו החיים לצד היפופוטמים, קרנפים, אנטילופות, אריות ונמרים. השמורה מכוסה ביער ירוק המאפשר מעבר של רכבי ספארי באמצעותם ניתן לסייר בבטחה. אין אפשרות לטייל עצמאית ברחבי השמורה, בשל האריות שמסתובבים באופן חופשי בשטח, אבל מומלץ מאוד להגיע עם רכב השטח עד לאגם, שם גם מותר לצאת מהרכב ולצפות במחזה מרהיב של אלפי ציפורים, בעיקר שקנאים ופלמינגו הצובעים את מימי האגם בוורוד ולבן.

ספארי בקניה

שמורת סמבורוNational Park –  Samburu

כ-350 ק"מ מצפון לבירה ניירובי, נמצא אחד האתרים המרהיבים בצפון קניה – שמורת סמבורו. שטחה הכולל עומד על כ-300 קמ"ר והיא נחלקת ל- 3 שמורות: 'שמורת באפלו ספרינג', 'שמורת שבה' ו'שמורת סמבורו'. במרכזה זורם נהר וואסו ניגירו (Ewaso Ngiro) המהווה מקור מים לבעלי החיים וגם בית לתנינים והיפופוטמים. שמורת סמבורו היא החוויה המושלמת לחובבי טבע ושלווה. תמצאו בה בעלי חיים נדירים שלא רואים בדרך כלל באזורים אחרים בקניה, בהם זברה צרת פסים, ג'ירפה מרושתת, ראם חבשי, לצד עדרי צבאים, זברות, פילים, קופים, נמרים ועוד. השמורה היא מקום מושבם של אחד השבטים הססגוניים והמיוחדים בקניה, שבט הסמבורו, הידוע באהבתו לתכשיטים ולקישוט.

שמורת צאבו – National Park Tsavo

זוהי אחת מהשמורות הגדולות והמוכרות בדרום קניה. השמורה עצמה נחלקת לשניים, פארק צאבו מערב, הגובל בטנזניה ופארק צאבו מזרח. החלק המערבי נחשב למתוייר יותר וידוע בעיקר בשל צבע האדמה האדום שמשווה צבע אדמדם לכל מה שנמצא סביבו. בפארק זו תמצאו שילוב של מגוון חיות בר, טבע פראי ונופים עוצרי נשימה. זברות, פילים, בבונים, צבאים, נמרים, שפני סלע ומיני ציפורים בהן חסידות מרבו, ציפורי קלאו וזרזירים מרהיבים ביופיים. זהו גם ביתם של אריות נדירים נטולי רעמה החיים לצד קופי גונון, בבונים, היפופוטמים ותנינים רעבים, בהם ניתן להבחין בקלות דרך מי מעיינות מזימה הצלולים (Mzima Springs), רק אל תקפצו ראש, כן? 😉. חלקה השני של השמורה, פארק צאבו מזרח, פחות ידידותי לתיירים ומבקרים, מגיעים אליו בעיקר ציידים לא חוקיים ומבריחים סומלים. אך בחלקו הדרומי, הפתוח לקהל, תוכלו ליהנות מנוף גבעות, עדרי פילים, זברות ואנטילופות.

הפארק הלאומי אמבוסלי – National Park Amboseli

בדרום מזרח קניה, על גבול טנזניה, ניצבת שמורת טבע יפהפייה שמושכת תיירים רבים, מה הסוד שלה? המפגש הקרוב עם בעלי החיים. 'אמבוסלי' הוא הפארק הלאומי המתוייר ביותר אחרי 'שמורת מסאי מרה' והוא מהווה בית חם לעדרי פילים, אריות, נמרים, בופאלו, זברות, צ'יטות, היפופוטמים, תנינים, נמרים, ברדלסים ומאות מינים של בעלי כנף. זהו גם ביתם של בני ובנות שבט המסאי שחלקם חיים בשמורת מסאי מארה וחלקם כאן, באמבוסלי. בפארק תמצאו גם מעיינות גופרית, מרחבי סוואנה, עצי באובב, עצי שיטה ויערות סבוכים. בשל קרבתו לגבול עם טנזניה, ביום בהיר נטול עננים ניתן להביט אל פסגת הקילימנג'רו המושלגת והמרהיבה.

ספארי בטנזניה

טבע פראי במלוא הדרו מחכה לכם במדינת טנזניה. סוואנה אפריקנית רחבת ידיים, פארקים לאומיים ושמורות טבע מרהיבות ביופיין שמהוות גן עדן לחובבי הטבע. אתם מוזמנים לטייל בין נופים מגוונים של מכתשים, ימות, ביצות ויערות סבוכים, לצאת לטיפוס על הר קילימנג'רו, ההר הגבוה ביותר באפריקה, או על אחיו התאום, מרו. בדומה לקניה, גם כאן תמצאו מגוון אדיר של חיות בר, בהם: פילים, נמרים, ברדלסים, גנו, ציפורים אקזוטיות וקופים שובבים על צמרות העצים. אז לאיזה שמורות הכי כדאי להגיע בטיול לטנזניה?

ספארי בטנזניה

שמורת הסרנגטי Serengeti National Park

עמוד האש והענן של המטיילים בטנזניה. זוהי אחת השמורות המתויירות ביותר שנחשבת לשמורה העשירה והמגוונת ביותר בבעלי חיים במזרח אפריקה. זהו ביתם של עדרי גנו, זברות ואנטילופות החיים לצד היפופוטמים, קרנפים, צ'יטות ועוד. אטרקציה ייחודית לשמורה היא טיסה בכדור פורח מעל הסוואנה, המאפשרת הצצה ממבט הציפור על המתרחש מטה.

אם התמזל מזלכם, בתקופת הנדידה מקניה חזרה אל טנזניה, תוכלו לצפות בפלא מרהיב של חציית אלפי עדרים של בעלי חיים את הנהר, מי שלא ימהר לחצותו עלול למצוא את עצמו בבטנו של תנין רעב.

שמורת נגורוגורו –National Park  Ngorongoro

בדרום מזרח הסרנגטי נמצא 'איזור השימור נגורוגורו', שמורה יפהפייה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1979. בלב השמורה עומד מכתש ענק שנוצר בעקבות התפרצותו של הר געש קדום. קירותיו הגבוהים מתנשאים לגובה של כ- 600 מטרים ובתוכו חיים כ- 25,000 בעלי חיים. זוהי הזדמנות נהדרת להביט מקרוב בעדרי זברות, גנו, קרנפים, אריות, צבועים, פילים, קופים ולהקות פלמינגו. לטייל בין ימות, הרים, דיונות ויערות גשם וכמובן, להציץ אל דרך החיים המסורתית של בני שבט המסאי ובני ההדזבה הרועים את עדריהם סמוך לנחלים. אוהבי טיולים רגליים ימצאו כאן טרקים מעניינים ומגוונים, אחד מהם הוא טיול יחד עם שומר חמוש, במסלולים המובילים אל פסגות גבוהות, מהן ניתן להשקיף מטה על הסרנגטי וימות מניארה ואיאסי הסמוכות.

ספארי בטנזניה

שמורת אגם מניארה – lake manyara national park

דרומית לשמורת הסרנגטי נמצא אגם מניארה – שמורה ביוספרית הנמצאת בתחתית השבר הסורי אפריקאי אשר מתאפיינת בנוף ייחודי, עשיר ומגוון. כאן תמצאו יער טרופי, ג'ונגל פראי ועצים סבוכים. שמורה מיוחדת זו היא ביתם של כ- 500 מיני בעלי חיים, ביניהם ג'ירפות, עדרי פילים, זברות, היפופוטמים, איילות, נמרים, צ'יטות וציפורי ענק. עיקר ייחודה הוא בלהקות הבבונים, זני הקופים השונים ובמיוחד במשפחות הקופים הכחולים שחיים באזור. קופים אלו ניחנו בפרווה שצבעה ירקרק-כחול, וזוהי הזדמנות נהדרת לצפות בהם בשעה שהם מקפצים ומשחקים בין העצים.

שמורת טרנגירי – tarangire national park

דרומית לאגם מניארה נמצא הפארק הלאומי טרנגירי, שמורה עצומה ויפהפייה המשתרעת על פני כ-2,600 קמ"ר! כאן תמצאו סוואנות, עצי באובב, עצי שיטה, עצי "נקניק" ואוכלוסיית פילים מהגדולות בעולם – אז אם אתם חובבי פילים – זה לגמרי המקום עבורכם! שמה ניתן לה בשל נהר הטרנגירי הזורם בה, המהווה מקור מים לעופות ובעלי חיים. מה עוד מחכה לכם כאן? עדרי זברות, ג'ירפות, בופאלו, היפופוטמים, בבונים, להקות קופים, טורפים, נחשים ומינים רבים של בעלי כנף גדולים, שעפים בשמי השמורה או נחים על גדת הנהר.

הפארק הלאומי ארושה – Arusha National Park

חוויית ספארי מושלמת לאוהבי האינטימיות. הכול יחסי כמובן, כן? על אף היותו קטן יחסית, הפארק הלאומי ארושה מתאפיין בנוף טבעי, פראי ומרהיב של עצים עתיקים ועצומים המתנשאים לגובה רב, מפלי מים, מרחבים ירוקים, יערות סבוכים, עצי שיטה ומבט אל הקילימנג'רו ואל אחיו הקטן מרו. כאן תמצאו שבילי טיול רבים, מדשאות ונוף פסטורלי.

בלב הסוואנה הצחיחה חיים עדרי באפלו, אנטילופות, זברות וג'ירפות שמסתובבות באופן חופשי, לצד קופים כחולים, טוראקיים צבעוניים, טרוגונאים וקופי קולומבוס שחור לבן.

סמוך לפארק נמצאת העיר ארושה שנחשבת לבירת התיירות של טנזניה, ממנה יוצאים טיולים רבים לאזור. לפני או אחרי היציאה לפארק, שווה לקפוץ לביקור בשוק הגדול של העיר, במוסדות התרבות או בשוק האומנויות של בני שבט המסאי.

ספארי באוגנדה

הפנינה של אפריקה, כפי שכינה אותה ווינסטון צ'רצ'יל, נמצאת במרחק נגיעה. היופי הבתולי, הדרכים הסלולות למחצה והטבע במלוא הדרו – מצדיקים את הכינוי. שבילי טיול ביערות גשם, מפלים, טיולי ספארי, ציפורים מיוחדות, בעלי חיים מגוונים בהם שימפנזים, ג'ירפות, אריות, קופים, גורילות הנמצאות בסכנת הכחדה ועוד הרבה הפתעות מרתקות. אז לאיזה טיול ספארי באוגנדה הייתם רוצים לצאת?

ספארי באוגנדה

הפארק הלאומי מפלי מורצ'יסון – Murchison Falls National Park

שמורת מפלי מורצ'יסון שוכנת לחופו של אגם אלברט בצפון-מערב אוגנדה ומשתרעת על שטח נרחב. מדובר בשמורת טבע עם נוף עוצר נשימה, מפלי מים גבוהים ושוצפים, יער טרופי ומגוון בעלי חיים, בהם: פילים, ג'ירפות, נמרים, אריות ועדרי בופאלו. בתוך השמורה ניתן לצאת לפעילויות שיט וטיולי ספארי בג'יפים ייעודיים. אל המפלים מגיעים באמצעות סירה כשלאורך כל הדרך ילוו אתכם תנינים, שימפנזים, ג'ירפות, קופים אדומי זנב, ציפורי מקאו וחסידות ארוכות כנף.

הפארק הלאומי קיבאלה – Kibale National Park

במערב המדינה, סמוך לגבול עם קונגו, נמצא הפארק הלאומי קיבאלה. זהו ביתם של לא פחות מ-1,450 שימפנזים וקופים שמסתובבים באופן חופשי. את חבורת השימפנזים תוכלו לפגוש בטרק רגלי ביער, אותו תבצעו בליווי מדריך. הפארק העצום והיפהפה הוא גם ביתם של פילים, נמרים, חתולי בר, בופאלו, קופי קולמבוס אדום, קולמבוס לבן-שחור, ו"בוש בייבי" – קופיפים בעלי עיניים ענקיות. כמו כן, נטועים בו 351 מיני עצים בני למעלה מ-200 שנה שחלקם מתנשאים לגובה רב של לא פחות מ-55 מטרים.

יער בווינדי – Bwindi Impenetrable National Park

ידוע גם בשם "הפארק הבלתי עביר". שמו המיוחד מעיד על אופיו: יער גשם טרופי כה עבות וצפוף שמתאפשר בו מעבר להולכי רגל בלבד. הפארק הוא ביתם הטבעי של גורילות ההרים הנמצאים בסכנת הכחדה. כיום נותרו רק כ-750 גורילות מזן זה, ובשל כך היער מהווה מוקד משיכה ועלייה לרגל לחובבי טבע רבים. מלבד הגורילות, תמצאו בשמורה ציפורים נדירות, פרפרים, מיני עצים עתיקים וצמחיה ייחודית. כל זאת, לצד פעילויות מעניינות אפשריות נוספות כמו טרקים בעקבות שימפנזים, טיולי הרים, רפטינג במים לבנים ועוד.

ספארי ברואנדה

רואנדה, מדינת אלף הגבעות, היא מדינה קטנה וירוקה הגובלת עם אוגנדה מצפון,רפובליקת בורונדי מדרום, קונגו ממערב וטנזניה ממזרח. בדומה לשכנותיה גם כאן תמצאו פארקים לאומיים, סוואנות, הרי געש, יערות טרופיים, אגמים רחבי ידיים, מסלולי הליכה מעניינים וגורילות נדירות שאפשר לראות, איך לא, רק ברואנדה! אז איפה בא לכם להתחיל את טיול הספארי שלכם ברואנדה?

ספארי ברואנדה

הפארק הלאומי דה וולקן – Volcanoes National Park

הפארק שוכן בצפון-מערב רואנדה ומהווה בית לכ-15 משפחות מזן גורילות הרים הנמצאות בסכנת הכחדה חמורה, אשר מפגש עמן נחשב לחוויה ייחודית שייתכן ולא תתאפשר בעתיד. במטרה לשמור על מרחב המחיה וקיומן של הגורילות, הכניסה למקום מחייבת אישור מיוחד, יציאה עם שומר חמוש (שמטרתו להגן על הגורילות ולאו דווקא עליכם) ומוגבלת בזמן. מעבר לכך, הפארק מציע שבילי טיול מרתקים לצד טרקים נוחים להליכה ברמות מאמץ משתנות, נוף הרי הגעש ומפגש מופלא עם סוגי ציפורים וקופים, בהם הקוף הזהוב. בלב הפאר תמצאו גם את קברה של דיאן פוסי, זואולוגית שהקדישה את חייה לחקר הגורילות, שהוציאה לאור את ספרה "גורילות בערפל" ונרצחה באופן טראגי, על ידי ציידים מקומיים בשנת 1983.

שמורת אקג'רה Akagera National Park 

השמורה העתיקה ביותר ברואנדה, ממוקמת בצפון המדינה, סמוך לגבול עם טנזניה, משתרעת על שטח של כ-900 קמ"ר ונחשבת לפארק החמישי בגודלו במדינה. כאן תמצאו מגוון בתי גידול, אגמים, ביצות, סוואנה, הרים ויערות היוצרים יחד נוף מרהיב המהווה בית טבעי לאריות, נמרים, פילים, קרנפים שחורים, בופאלו ואנטילופות הנעים בחופשיות במרחבים הירוקים, שלעיתים נדמה כאילו אין להם סוף. כמו כן, בשמורה לא מעט אגמים בהם אפשר לצאת לשיט ולחוות חווית צפרות יוצאת דופן עם למעלה מ-482 מיני ציפורים החיות בשטח הפארק.

ספארי ברואנדה

הפארק הלאומי ננגוואי – Nyungwe Forest national park

בדרום מערב המדינה שוכן יער הגשם הטרופי הגדול ביותר במזרח ומרכז אפריקה ואזור המים הגדול ביותר ברואנדה, המזרים מים גם לנהרות הקונגו והנילוס. אפשר לומר שמדובר בגן עדן למטיילים, הכולל כ-13 מסלולי הליכה המשתרעים על למעלה מ-130 ק"מ, גשרי חבלים ארוכים, יער טרופי סבוך, מפלים מרעננים, מגוון חיות בר, ציפורים ופרפרים מזנים שונים. בפארק זה חיים זני קופים רבים, בהם קופים כחולים, קופי קולומבוס אנגולים, קופים זהובים, בבונים ועוד. כמו כן, הפארק מציע מסלולי טיול מודרכים רבים, ביניהם טרק בעקבות שימפנזים או קופים, צפייה בציפורים נדירות, טרק למפלי איסומו ועוד הרבה אטרקציות ייחודיות ומעניינות שלא תמצאו בשום מקום אחר!

כל הסיבות לבחור ב – Travel With Rachel

אהבתי הגדולה למזרח אפריקה היא אהבה שאני שמחה לחלוק עם לקוחותיי, המטיילים. נחשפתי לתרבות המדהימה של אפריקה כשגרתי בה משך מספר שנים עם משפחתי. על אף הבדלי התרבות המשמעותיים, ואולי אף בזכותם, יצרתי קשרי חברות הדוקים עם המקומיים, קשרים שממשיכים להתקיים גם היום. אני דוברת סוואהילית שוטפת, מה שעוזר לי מאוד בזמן שאני מסיירת בין אתרים ומתכננת טיולים, ולכן חשוב לי שתדעו שכל המלצה שלי, כל אטרקציה או מקום לינה, נבדקו היטב על ידי באופן אישי. בנוסף, כשאתם מטיילים, אני נמצאת בקשר רציף עם אנשיי ברחבי אפריקה כדי לוודא שהטיול שלכם מתקיים כמתוכנן – בדיוק כמו שתכננתי עבורכם! נשמע טוב, נכון? אני כאן כדי להפוך את הטיול שלכם למדויק ומושלם עבורכם. אני עומדת לרשותכם למידע נוסף דרך האתר או ב- 0523911575 – רייצ'ל לוי.