ספארי בטנזניה – עונת ההמלטות

בין החודשים ינואר למרץ מתרחש פלא טבע אמיתי – עונת ההמלטות בסרנגטי! בתקופה זו תוכלו לחזות במו עיניכם בהמלטות עגלי גנו וזברות, יונקים קטנים שרק יצאו אל מישורי הסוואנה העתידים להיות הדור הבא של הסרנגטי באפריקה. מדובר במראה מרהיב, הטבע במלוא הדרו פותח לכם דלת ומאפשר הצצה נדירה אל עולמם של חיות הבר האפריקאיות, שכן ההמלטות מתרחשות בצל חשש מטורפים רבים בהם צ'יטות, נמרים, תנים, ברדלסים, צבועים מנומרים ואריות האורבים ליונק הקטן או לאמו הטרייה. במהלך העונה מתרחשות כ-6000 המלטות מדי יום ולמעלה מ-200,000 בכל התקופה. מדובר, ללא ספק, בחוויה נדירה וייחודית המאפשרת לכם לצפות בתחילתם של חיים חדשים בלב טבע פראי.

עונת ההמלטות נחשבת לאחת העונות הטובות והמרגשות לביקור בספארי בטנזניה. כאמור, זהו הזמן לפגוש בעדרים רבים בשעת הנדידה הגדולה מדרום הסרנגטי אל קניה השכנה, לצפות בהמלטות של אלפי עגלים וגם בטורפים המגיעים לאזור במטרה לאתר ארוחה דשנה. אבל אל תטעו, האימהות שעתידות להמליט מצוידות בחוכמת סרנגטי עתיקת יומין וכדי להימנע מסיכון עגליהם הרכים הן ממליטות אותם במהירות בלב העדר הצפוף. כעת, על העגלים הרכים מוטלת משימה לא קלה, עליהם להתרגל במהירות ותוך מספר דקות לחייהם החדשים באפריקה ולהתחיל לנוע עם העדר. עגל שלא יצליח לעשות זאת – ימצא את עצמו כמזון לטורפים חסרי הרחמים.

אזור ההמלטות מתקיים סביב אגם נדוטו (Ndutu Lake) הנמצא בחלק הדרומי של שמורת סרנגטי. בעונת ההמלטות מגיעים לאזור כ-2 מיליון גנו, זברות וצבאים, פי 2 מאשר בכל תקופה אחרת ולכן, יש לכם סיכוי גבוה במיוחד לראות המלטה "בשידור חי".

מדוע חיות הבר נודדות מטנזניה לקניה?

עונת ההמלטות היא חלק בלתי נפרד מהנדידה הגדולה של עדרי הגנו, הצבאים והזברות מטנזניה לקניה. מדובר בכ-2 מיליון פרסתנים, בהם גנו, זברות וכמה עשרות אלפי צבאים קטנים יותר המצטרפים לנדידה. אך מדוע הן עוזבות את ביתן בטנזניה ומסכנות את חייהן בדרך לקניה?

ובכן, בתום העונה הרטובה, המתרחשת בין החודשים אוקטובר-נובמבר, לאחר שכילו את מקורות המזון והמים בטנזניה מתחילות חיות הבר לנוע מערבה אל עבר מקורות מים ומזון טריים. נדידה זו זכתה לשם "הנדידה הגדולה" שכן עדרים עצומים בגודלם נעים בין שתי המדינות. הנדידה היא קבועה ומעגלית, חיות הבר נעות באופן קבוע בין טנזניה לקניה במסע שאורך כשנה, כשרוב הזמן העדרים נמצאים במדינת טנזניה. בחודשים אפריל-מאי ניתן למצוא את העדרים במרכז הסרנגטי, ובחודשים יוני-יולי הם חוצים את נהר הגרומטי במערב הסרנגטי. בין החודשים אוגוסט-אוקטובר מתרחש שיא הנדידה – חציית נהר המארה לקניה. לאחר מכן, בסביבות חודש אוקטובר, הן מתחילות את המסע מחדש וחוזרות כל הדרך חזרה אל שמורת סרנגטי שבטנזניה.

מה עוד צפוי לכם בעונת ההמלטות?

בשל הריכוז הגבוה של חיות הבר בתקופה זו, הסיכוי לראות לפחות המלטה אחת בזמן אמת עולה! לצפות בחיים חדשים מגיחים לעולם הוא תמיד עניין מרגש, במיוחד כשהוא מלווה בטבע מרהיב. זוהי גם הזדמנות נדירה להבין את עולם חיות הבר, את מעגל החיים וקיום שרשרת המזון בטבע לפיה רק החזק שורד. מעבר לצפייה בהמלטות, זהו זמן לצפות בצ'יטה או אריה מתצפת על אוכלי העשב, ממתין לשעת כושר ואז יוצא למרדף אחר ארוחת הצהריים שלו, שכן העגלים הצעירים הם מטרה קלה עבור טורף מיומן. כמו כן, באזור הדרומי של נדוטו (Ndutu) ניתן לרדת מהשבילים המסומנים, לעיתים אף לרדת מהג'יפ הממוגן, להתקרב קצת יותר אל בעלי החיים או אל הטורפים ולהביט בהם ממש מקרוב.

נשמע מעניין? אשמח לעמוד לשירותכם, לסייע בתכנון טיול לאפריקה – טיול חוויתי וייחודי שלא תשכחו לעולם, כזה שישאיר לכם טעם של עוד!

מאמרים שיכולים לעניין אותך

אטרקציות בזנזיבר

אטרקציות בזנזיבר

קרא עוד
קניות באפריקה

איך להתארגן לקראת טיול באפריקה ?

קרא עוד
טנזניה והקשר לישראל

וירוס הקורונה בטנזניה והקשר לישראל

קרא עוד
ספארי באפריקה

טיולי ספארי באפריקה

קרא עוד
עדר זברות באפריקה

מתי כדאי לטייל / לנסוע לאפריקה ?

קרא עוד
תרבות מזרח אפריקה

מה חשוב לדעת על תרבות מזרח אפריקה?

קרא עוד

לעמוד המאמרים המלא לחץ כאן