שמורת מסאי מארה

שמורת מסאי מרה (Masai Mara) הנמצאת בדרום מערב קניה, סמוך לגבול עם טנזניה ומשתרעת על שטח נרחב של כ-1,500 קמ"ר, היא מהמקומות היפים והמעניינים ביותר בעולם, לצד היותה אחד היעדים הפופולריים ביותר לתיירות בקניה. כאן תמצאו טבע פראי ובתולי, מגוון בעלי חיים בהם אלפי עדרים של פילים, זברות, קרנפים, באפלו, נמרים, אריות, לביאות וברדלסים, מאות מינים של בעלי כנף, מציפורי שיר יפות מראה ועד עופות דורסים, וכמובן – היפופוטמים ותנינים רעבתנים שעיניהם מציצות מעל פני המים, תרות אחר ארוחת צהריים דשנה.

איזה בעלי חיים נראה בשמורה?

שמורת מסאי מארה ממוקמת בעמק השבר הסורי אפריקני ומתאפיינת בשדות עשב רחבי ידיים, עצי שיטה זורעים נקודות ירוקות בין המרחבים ותורמים לאווירה השלווה ותחושת החופש האינסופית של אפריקה. השמורה ידועה גם כאחד היעדים הטובים ביותר לצפייה בחיות הבר הגדולות בעולם, עם סיכוי מצוין לראות את חמשת הגדולים: אריות, קרנפים, תאואים, פילים ונמרים, אבל גם המוני ברדלסים, סרוולים, צבועים, שועלי אוזנן, מיני תנים, היפופוטמים, תנינים, בבונים, חזירי יבלות, צבועים, אנטילופות מזן טופי, אוריבי וצבי סוף, אילנדים, מיני צבאים כגון תומפסון וגרנט, אימפלות, קובוס מים, זברות, צ'יטות, ג'ירפות, מיני בעלי כנף בהם נשרים, חסידות, כחל הלילכי – הציפור הרשמית של קניה, ועוד הרבה, הרבה בעלי חיים מרתקים – מה שהופך את שמורת מסאי מרה לחוויית ספארי מ-ו-ש-ל-מ-ת-!

בעלי החיים מתרכזים בחלקה המערבי של השמורה, היות ואזור זה מתאפיין במקורות מים רבים ובאדמה פורייה עליה צומח עשב למאכל – מקור המזון העיקרי של הפרסתנים.

ביתם של בני שבט מסאי

בני שבט מסאי, קבוצה אתנית-ילידית באפריקה של נוודים למחצה שהתיישבו בקניה ובצפון טנזניה, נחשבים לאחת הקבוצות האתניות החשובות ביותר באפריקה, הן בשל המסורות, המנהגים ולבושם המובהק שכמעט ולא השתנו עם השנים והן בשל מגוריהם סמוך לפארקים הלאומיים במזרח אפריקה. אחד מפארקים אלה הוא שמורת מסאי מארה שבצפון קניה.

בזמן טיול ספארי בשמורת מסאי מארה, מומלץ מאוד לשלב ביקור בכפר מסאי שכן זוהי הזדמנות נהדרת לקבל הצצה לאורח חייהם הייחודי שנשמר באדיקות במשך מאות שנים.

רוב השבטים המסאים עדיין מתרגלים את אורח חייהם הפשוט כרועי צאן ובעלי החיים עומדים במרכז חייהם, תרבותם וחיי החברה שלהם.

בכניסה לכפר תתקבלו בשירה, בריקוד ובפנים מחייכות המלווים במוזיקה מלאת חיים! הגברים ילבישו אתכם בבגדים מסורתיים והנשים יענדו תכשיטים מעשה ידיהן על צוואר המבקרות, לאחר מכן הם ימשיכו את קבלת הפנים הנלהבת ב"ריקוד קפיצות" אליו אתם תמיד מוזמנים להצטרף ולהעשיר את החוויה התרבותית המרתקת.

בסיום הביקור תוכלו לבקר בשוק המקומי ולרכוש לעצמכם מזכרת אותנטית בדמות בגדים מסורתיים, שרשראות חרוזים, צמידים או קמיעות – שבהחלט יעזרו לתמוך בכלכלת הכפר.

הביקור בשבט המסאי בקניה הוא חלק ייחודי מחוויית הספארי, ולא סתם אזור שלם נקרא על שמם. זו הסיבה שאפילו בסיורי ספארי רבים במסאי מארה, מקובל להיתקל בלוחם מסאי הרועה את עדרו בסוואנה כשסביבו עוברים בשלווה פילים, ג'ירפות, זברות וחיות בר נוספות.

מתי הכי כדאי לבקר בשמורת מסאי מרה?

הספארי במסאי מארה מצוין לאורך כל ימות השנה, אך בדומה למקומות אחרים בטיול בקניה, שמורת מסאי מארה חווה שתי עונות יבשות ושתי עונות גשומות. נוכחותם או היעדרם של גשמים משפיעים על צמחייה ומקורות מים ובכך משפיעים על תנועת בעלי החיים וריכוזם. בעונה היבשה, כאשר משאבים אלה הולכים ומתמעטים, חיות הבר עוברות ממעמקי הסוואנה אל האזורים הפתוחים בחיפוש אחר מזון ומתכנסות סמוך למקורות מים קבועים כמו נהרות מארה (Mara) וטלק (Talek).

העונה היבשה הארוכה (יולי-אוקטובר) היא התקופה האופטימלית ביותר לסייר בספארי גם מכיוון שהסיכוי לראות חיות בר בסביבתן הטבעית עולה, אך בעיקר מכיוון שבתקופה זו מתרחשת הנדידה הגדולה שמגיעה למסאי מארה מהפארק הלאומי סרנגטי. כמיליון וחצי חיות בר ומאות אלפי זברות, גנו, טופי, אילנדים וצבאים חוצים את נהר המארה בו שורצים תנינים רעבים מאוד, בחיפוש אחר מקורות מזון ומים טריים. הגעתם לכאן משתנה משנה לשנה, אבל באופן כללי, העדרים הראשונים מגיעים בעיקר בסוף יולי והאחרונים מגיעים בספטמבר. תקופה זו מתאפיינת בתנאי דרך מצוינים לצפייה המאפשרים לכם לראות טבע מגוון, עדרי גנו וזברות, טורפים התרים אחר הארוחה הבאה שלהם וגורי טורפים שבודקים את כישורי הציד שלהם לראשונה.

עונת השיא היא יוני עד אוקטובר במהלכה צפוי לכם מזג אוויר קריר ויבש, מעט גורי חיות בסביבה, סיכוי נמוך לצפות בציפורים נודדות, תנאי צילום נהדרים. רק בתקופה זו תוכלו לצפות בנדידה הגדולה, והמחיר בהתאם – עלויות גבוהות יותר, מספר רב של מבקרים, והזמנת כל האטרקציות מראש.

בחודשים אפריל עד מאי ונובמבר עד דצמבר שנחשבים לפחות מתוירים תמצאו מחירים נמוכים יותר, גמישות בהזמנות אטרקציות, מזג אוויר חם ורטוב מדי פעם, מספר רב של גורי בעלי חיים בסביבה, זמן פנטסטי לצפרות, פחות תיירים ולכן – פחות צפוף. כמו כן, הטבע בשיאו – ירוק ביותר מה שהופך את הנוף פסטורלי יותר ואת האור מושלם לצילום.

האם ניתן לטייל באופן עצמאי ברחבי השמורה?

שמורת מסאי מארה היא שמורה גדולה מאוד, להזכירכם – היא משתרעת על שטח של 1,500 קמ"ר! באופן כללי אפשר לרכוש מפות, לשכור ג'יפ ולצאת אל הדרך. אבל מומלץ ביותר לקחת מדריך פרטי או כחלק מטיול מאורגן באפריקה ממספר סיבות כשבראש ובראשונה – מדריך מקומי מכיר את השמורה כמו את כף ידו ויודע היכן נמצאים בעלי החיים בכל עונות השנה, ולכן הסיכוי שלכם לראות כמה שיותר בעלי חיים, פרסתנים, אריות, פילים וציפורים, עולה כאשר יש מישהו שמדריך אתכם לאן לנסוע ומתי.

בנוסף, כמו בכל שמורת טבע, קיימים כללי התנהגות, הפרתם עלולה לגרור קנסות וחבל.

אם כבר הגעתם עד ספארי באפריקה, תנו למישהו שמכיר את המקום לקחת אתכם לסיור הכי מוצלח שאפשר כדי שחווית הספארי שלכם תהיה לא פחות ממושלמת.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

אטרקציות בזנזיבר

אטרקציות בזנזיבר

קרא עוד
קניות באפריקה

איך להתארגן לקראת טיול באפריקה ?

קרא עוד
טנזניה והקשר לישראל

וירוס הקורונה בטנזניה והקשר לישראל

קרא עוד
ספארי באפריקה

טיולי ספארי באפריקה

קרא עוד
עדר זברות באפריקה

מתי כדאי לטייל / לנסוע לאפריקה ?

קרא עוד
תרבות מזרח אפריקה

מה חשוב לדעת על תרבות מזרח אפריקה?

קרא עוד

לעמוד המאמרים המלא לחץ כאן