אגם קיוו – Lake Kivu

למתבונן מרואנדה, זהו אגם גדול בגבול המערבי של המדינה, לא רחוק משמורת הרי הגעש. למתבונן מקונגו, זהו אגם בגבול המזרחי.

מבחינה גיאוגרפית זהו אגם גדול, שקצת פחות ממחציתו שייכת לרואנדה

 

אורכו כ-90 קילומטרים, ורוחבו המירבי מגיע לכמעט 50 קילומטרים. זהו גם גוף מים עמוק: עומקו הממוצע כ-220 מטר, עם עומק מירבי של 475 מטרים. האגם הוא אחד משרשרת האגמים הגדולים של מזרח אפריקה – כולם ממוקמים בחלקו הדרומי של השבר הסורי-אפריקאי (Rift Valley). הגדול שבהם הוא אגם ויקטוריה, הנחשב ל"מוצא הנילוס".

קיוו הוא אגם "גבוה", הנמצא ברום של 1460 מטר מעל פני הים. הוא מתנקז לנהר גדול – נהר רוזיזי – Rozizi הזורם דרומה אל ימת טנגניקה הגדולה, שגם היא נמנית עם האגמים הגדולים של מזרח אפריקה.
האגם, ממוקם בעמק אשר נוצר מן השבר הסורי-אפריקאי. מבנהו צר וארוך ומשני צידיו מתרוממים רכסי הרים מוריקים, שהופכים אותו לפנינת נוף יפה ומרשימה. מימי האגם משובצים באיים רבים – אחד מהם גדול במיוחד, ואילו האחרים קטנים, אך משמשים קישוט נופי לאגם, חלקם מהווים מוקד לביקור ואטרקציה תיירותית.

בתחתית האגם נמצא גז מתאן בכמויות מסחריות. כיום רואנדה מפיקה כמויות קטנות ממנו, ומשתמשת בו לייצור חשמל. בעתיד יש כוונה להרחיב את התהליך ואת המתקנים, כך שרואנדה תוכל לייצר חשמל בכמות שתאפשר מכירה לשכנותיה.

בני אדם חיים בקרבת אגמים כבר אלפים רבים של שנים

 

האגמים משמשים מקור חיים ומספקים מי שתיה ודגה בשפע. מימיהם יכולים לשמש גם להשקיה וליצירת אזורי חקלאות עשירים בקרבתם. אגם קיוו ממחיש את התופעה. לאורכו, בצד הרואנדי, שוכנות שלוש ערים, ופזורים כפרים רבים שפרנסתם מן הדיג או מן החקלאות.

נוסף על כך, התפתחה באזור החל ממחצית המאה ה-20 תעשיית תיירות. בתקופת מלחמת האזרחים נפגעה התיירות בצורה אנושה, אבל מאז תום המלחמה, כשני עשורים ויותר, הענף משתקם והולך. נכון להיום (2020) עיקר ההכנסות הן מתיירות המקומית של טיולים ברואנדה ובאגם קיוו בפרט, אבל יש כאן שאיפות גדולות להפוך את האגם ליעד תיירותי משמעותי.

בין האטרקציות התיירותיות באגם קיוו אפשר למנות את הנסיעה לאורך חופי האגם. נסיעה המזמנת תצפיות יפות בהן נצפות השתקפויות מרהיבות של ההרים המוריקים בתוך מימי האגם השקטים. האיים המוריקים המשובצים באגם מוסיפים חן רב לנוף. הדרך עוברת בינות כפרים ושטחים חקלאיים, נושקת לכפרי דייגים ומאפשרת הצצה לחיי היומיום לחופי האגם. הדייג המקומי, הנעשה בסירות עץ בעלות צורה ייחודית הקיימות רק באגם קיוו, והתצפית בדייגים היא חוויה מיוחדת. הדייגים יוצאים אל לב האגם בשעות אחר הצהריים והערב בחתירה נמרצת. הפעילות מלווה בקריאות שונות ובשירה שנועדו להמריץ את החותרים.
הטרק המכונה "קונגו נייל טרייל" הינו טרק לאורכו של האגם בצידו המזרחי. המסלול כולל דרכי עפר ושבילים המותאמים להליכה רגלית או לדיווש באופני שטח, והוא מזמן קטעים הקרובים לשפת האגם, וגם קטעים המטפסים במעלה הגבעות המזרחיות וחולפים דרך כפרים ושטחים חקלאיים.

אוכלוסיית הדגים באגם כוללת מגוון לא גדול של דגי מים מתוקים, כולל זני קרפיון למיניהם ושפמנונים. בשנות ה-50 הובאו לכאן זני סרדינים מימת טנגניקה. אלו תורמים לחיוניות האגם ולאיזון הביולוגי שבין בעלי החיים לצמחיית האגם. בגלל קצב התרבותם המהיר, הוסיפו הסרדינים לשפע ולמגוון של הדגה.

כמה אלפים תושבים מוצאים את פרנסתם מדיג מסורתי בסירות עץ ורשתות. פרנסה שלא השתנה כאן כבר אלפי שנים. עבור התיירים זוהי אטרקציה חווייתית, וצלמים ימצאו כאן שפע הזדמנויות לצילומים מרהיבים.